Tygodnik Makowski

Niedziela, 25 października 2020

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-makowski. W trosce o Państwa bezpieczeństwo polecamy nadawać ogłoszenia za pośrednictwem naszej strony: https://tc.ciechanow.pl/ogloszeniatest/pliki/ogloszenie.php
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Polowania na dziki

10.01.2019 11:00:00

Masowe polowania na dziki mają pomóc w walce z groźną chorobą świń - ASF. Odbędą się one na terenie trzech województw, w tym w naszym wojewódzwie, zapowiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk. Jego zdaniem w ten sposób ma zostać stworzona "strefa buforowa" pomiędzy terenem, gdzie występuje ASF, a obszarami, gdzie tej choroby nie ma. Niektórzy eksperci są innego zdania: myśliwi rozniosą chorobę.

Prof. Okarma w rozmowie z "Rzeczpospolitą" podkreśla, że zmasowane polowania mogą zaszkodzić w walce z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF). Dziki będą rozganiane, płoszone. Resztki po wypatroszeniu zostaną w środowisku i mogą być kolejnym źródłem zakażenia, a myśliwi, którzy mieli z nimi kontakt i pojadą dalej w Polskę, też rozniosą wirusa - na butach, na autach, razem z psami myśliwskimi.

Ministerstwo planów nie zmieniło, mimo listu otwartego grupy naukowców i petycji do premiera sprzeciwiającej się masowemu wybijaniu dzików.

Polowania odbędą się m.in. już w najbliższą sobotę, 12 stycznia. Gdzie? To łatwo sprawdzić. Koła łowieckie mają bowiem obowiązek przekazania takiej informacji do urzędów gmin. T

ak np. ze strony urzędu gminy Czerwonka dowiadujemy się, że koło łowieckie "Wisła" zbiorowe polowania na dziki "mające na celu redukację jego populacji w związku z walką z ASF" odbędą się 12, 19 i 26 stycznia.

Więcej we wtorkowym wydaniu papierowym Tygodnika/

autor: RN

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie FotoreportażeRSS

  • Wspólnie za budową mostu

    Samorządowcy podpisali list intencyjny na środku Narwi Zobacz galerie...

  • Skutki burzy na terenie powiatu makowskiego

    Połamane drzewa i zalane piwnice - strażacy interweniowali siedem razy Zobacz galerie...

  • Studniówka klas IV Technikum Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Maz.

    Fot. Zdzisław Smardzewski Zobacz galerie...