Tygodnik Makowski

Czwartek, 24 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-makowski. W e-prenumeracie taniej!
fot. archiwum UMWM
fot. archiwum UMWM

Będę kandydował!

24.01.2018 14:40:00

Panie marszałku, uczestniczy pan w życiu politycznym już prawie od 30 lat. Czy będzie pan startował również w najbliższych wyborach do samorządu?

 

- Z samorządem związany jestem od samego początku jego funkcjonowania. Widzę, jak województwo mazowieckie się zmienia i wyrasta na lidera wzrostu gospodarczego w UE. W tym roku obchodzimy 20-lecie istnienia prawdziwych samorządów. Pamiętam jeszcze, jak w atmosferze ciężkiej pracy i olbrzymiej nadziei tworzyliśmy coś zupełnie nowego – wspólnoty lokalne, które mogły wreszcie decydować o tym, co się u nich dzieje. Powiatom i województwom przekazywano kolejne zadania i usługi publiczne. Po 20 latach widać, że to przyniosło pozytywne efekty. Dziś jesteśmy świadkami odwrotu od solidarności, pomocniczości i budowania dobra wspólnego. Władza robi wszystko, by ponownie centralnie sterować każdym miastem, każdą wsią. Pozbawia się wspólnoty lokalne i regionalne możliwości decydowania o nich, gospodarowania ich pieniędzmi. Na poziomie województw odebrano nam możliwości realizowania doradztwa rolniczego, wspierania rozbudowy bazy sportowej, gospodarowania środkami wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a ostatnio gospodarowania wodą i melioracjami. Wszystko to zarządzane będzie teraz centralnie. To, o czym powinni codziennie decydować obywatele – na poziomie sołectwa, gminy, powiatu, województwa, zamienia się w decyzje struktur rządowych. Nie jestem w stanie biernie się temu przyglądać, więc tak - zamierzam w tym roku startować w wyborach.

Cała rozmowa z Adamem Struzikiem, marszałkiem województwa mazowieckiego, w papierowym wydaniu "Tygodnika" nr 4 z 23 stycznia 2018 r.

autor: RM

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz