Tygodnik Makowski

Środa, 23 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-makowski. W e-prenumeracie taniej!
fot. k.k.
fot. k.k.

Zapomniane przez wieki dzieło

16.08.2017 11:40:00

Obraz z przełomu XVII i XVIII wieku znaleziono podczas remontu najstarszego makowskiego zabytku – kościoła Bożego Ciała. Jest w bardzo złym stanie – wymaga gruntownej renowacji. Specjaliści z Muzeum Diecezjalnego w Płocku przypuszczają, że służył do zasłaniania ołtarza podczas uroczystości kościelnych.

 

Podczas prac remontowych przypadkiem udało się znaleźć zapomniane przez wieki dzieło - schowany w murze za ołtarzem głównym obraz. Tylko szczęśliwy traf sprawił, że nie został wyrzucony razem z poremontowym gruzem.

- Podobno zapiski o tym, że taki obraz był w zasobach kościoła, były w parafialnych archiwach – mówi ks. Dziekan. - Ja na nie nie natrafiłem, ale rozmawiałem z panią, która wspominała, że je czytała. W czasie najazdu wojsk napoleońskich kościół zamieniony był na magazyn. Prawdopodobnie wtedy doszło do schowania obrazu za ołtarzem. Wcześniej mógł być używany do zasłaniania ołtarza podczas różnych świąt. Płótno było tak uszkodzone i podarte, że trudno było poznać, co przedstawia. Widać było jednak na nim kontury i kolory. Podczas prowadzonych remontów został rzucony na podłogę i leżał na posadzce, wśród resztek tynku ze ścian. Poprosiłem kościelnego, żeby przeniósł go do pomieszczenia na plebanii, w którym na czas remontu znajdują się obrazy i rzeźby zdjęte ze ścian kościoła. Po jakimś czasie zadzwoniłem w tej sprawie do księdza Andrzeja Milewskiego pracującego w naszym muzeum diecezjalnym, który jest specjalistą w tej dziedzinie. Prosił, żeby przywieźć je do Płocka. Okazało się, że to obraz o długości około 1,5 metra na 60 cm, który przedstawia Matkę Boską Loretańską. U jej stóp widać zamek i panoramę - prawdopodobnie zamek w Pułtusku. Ocenia się, że obraz pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Na półtonie widać napis, że remont obrazu był przeprowadzony Anno Domini 1802. Z relacji pracowników muzeum wynika, że został namalowany przez mistrza, który znał się na swoim fachu.

Więcej w papierowym wydaniu "TM" nr 33 z 15 sierpnia 2017 r.

autor: k.k.

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz