Tygodnik Makowski

Niedziela, 21 października 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-makowski. W e-prenumeracie taniej!

Ptasia grypa trafiła na Mazowsze

28.02.2017 19:00:00

Od początku listopada w Polsce zanotowano 55 przypadków ptasiej grypy. Najwięcej u łabędzi i kaczek, jednak wykryto również ogniska grypy u kur i kaczek. Ostatnio w powiecie białobrzeskim, gdzie padło 18 sztuk.

W styczniu martwego łabędzia z wirusem H5N8 znaleziono na rzece Narew w powiecie pułtuskim, a także w kanale wieliszewskim.

Lekarz weterynarz Mariusz Dobosz z PIW z Makowa uspokaja:
- Obecnie występująca w Polsce odmiana wirusa nie wywołuje choroby u ludzi. Nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów. Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej (jaja w 60ºC – 180 sekund; mięso drobiowe 70ºC – 3 sekundy). Należy jednak pamiętać, że wirusy grypy szybko ulegają mutacjom, zmianom. Wirus dziś niepatogenny dla człowieka, może stać się nim po pewnym czasie. Istnieje również możliwość „wymieszania się” elementów genomu wirusa ludzkiego i ptasiego podczas zakażenia wirusem H5N8 człowieka, który w danym momencie jest również zainfekowany wirusem ludzkim. Wówczas może powstać nowy wariant. I choć na chwilę obecną są to zagrożenia teoretyczne i w naszych warunkach mało prawdopodobne, to jednak nie można ich bagatelizować – przestrzega.

kk

Cały artykuł w aktualnym wydaniu TP

autor: archiwum

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz