Tygodnik Makowski

Środa, 23 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-makowski. W e-prenumeracie taniej!

datetime: 2019-01-23 22:58:14 (CET)
errornum: 1024
errortype: User Notice
errormsg: Smarty error: html_image: unable to find '/var/www/vhosts/tygodnikmakowski.pl/httpdocs/resources/image/aktualnosci/min/201702111107040. walentego z kościoła Świętej trójcy w mławie(połowa xviii wieku)'
scriptname: /var/www/vhosts/tygodnikmakowski.pl/httpdocs/engine/lib/smarty/Smarty.class.php
scriptlinenum: 1092
requesturl: /aktualnosc-7715-swiety_walenty_mazowiecki.html
requestbrowser: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Wystapil blad na stronie

Święty Walenty mazowiecki

11.02.2017 11:04:00

Żywy w niektórych zakątkach Polski kult św. Walentego znany był od wieków również na północnym Mazowszu.

 
Do dziś wezwanie tego świętego noszą parafie w Unierzyżu koło Strzegowa, w Gzach pod Pułtuskiem oraz w Korzeniu między Gostyninem a Gąbinem. W dwóch pierwszych, mających jeszcze średniowieczną metrykę, pierwotne wezwanie kościoła parafialnego było inne, ale kult św. Walentego był w nich żywy już co najmniej od pierwszej połowy XVIII wieku. Ponadto w diecezji płockiej odbywają się również odpusty ku czci św. Walentego w Krzynowłodze Wielkiej oraz w Zielonej Mławskiej. Do najstarszych na Mazowszu miejsc związanych z kultem tego świętego należy płocka fara (kościół św. Bartłomieja), gdzie już pod koniec XVI wieku istniała kaplica piwowarów z obrazem św. Walentego. Przy drodze z tego kościoła w kierunku dawnej Bramy Bielskiej stała drewniana kaplica szpitalna pod wezwaniem tego świętego z początku XVI wieku, przy której pobudowano przytułek dla ubogich. Przez długie lata w kaplicy tej nabożeństwa odpustowe w dniu św. Walentego i św. Rocha odprawiali płoccy dominikanie.
Poza wymienionymi parafiami i kaplicami kult świętego Walentego od połowy XVIII wieku upowszechnił się na całym północnym Mazowszu. Z tego okresu znamy obraz św. Walentego z kościoła klasztornego w Ratowie, a także drewnianą figurę tego świętego z kościoła parafialnego w Bogurzynie, czy "cudami słynący" obraz z kościoła w Gzach. Z kolei wśród młodych kult rzymskiego męczennika szerzyli jezuici w Żurominie, reformaci w Szczawinie Kościelnym, a także księża misjonarze św. Wincentego a Paulo w Mławie. Do dziś zachował się w sanktuarium żuromińskim, w prawej nawie, barokowy obraz przedstawiający cud św. Walentego. W kościele Świętej Trójcy w Mławie, w zwieńczeniu lewego ołtarza w nawie główniej (jest to obecnie ołtarz Chrystusa Miłosiernego) wisi obraz św. Walentego z połowy XVIII wieku. Obraz przedstawiający cuda tego świętego znajduje się ponadto na jednym z feretronów z kościoła parafialnego w Zielonej Mławskiej (XVIII/XIX wiek), a także w kościele pobernardyńskim w Strzegocinie (koniec XIX wieku). O popularności kultu świętego Walentego na Mazowszu świadczy ponadto,  żywa do początku XX wieku jeszcze, moda nadawania tego imienia nowo narodzonym chłopcom.
Po II wojnie światowej moda na świętego Walentego podupadła, nie tylko na Mazowszu oczywiście, ale w całej Polsce ludowej. Dla mojego pokolenia, dzieci "epoki Gierka", była to już zupełnie obca postać.


LZ

Cały felieton historyczny Leszka Zygnera w najbliższym wydaniu Tygodnika

autor: red

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz