Tygodnik Makowski

Środa, 23 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-makowski. W e-prenumeracie taniej!
fot. stel
fot. stel

Uczcili pamięć bohaterów powstania styczniowego

13.11.2013 13:40:00

Patriotyczny wymiar miały uroczystości, zorganizowane przez samorząd gminy Karniewo w celu upamiętnienia 150-rocznicy powstania styczniowego i jednocześnie bitwy pod Czarnostowem, która miała miejsce 3 września 1863 roku. W uroczystościach, związanych jednocześnie ze Świętem Niepodległości, brali udział mieszkańcy gminy z wójtem Michałem Jasińskim, przewodniczącą Rady Gminy Beatą Jackowską, radnymi.

 

Także przedstawiciele władz i instytucji powiatowych w Makowie, ze starostą Zbigniewem Deptułą, wicestarostą Januszem Gójskim, zastępcą komendanta powiatowego policji mł. inspektorem Pawłem Reszką. Z własnymi pocztami sztandarowymi przybyła młodzież ze szkół w Karniewie i Szwelicach oraz strażacy z OSP w Szwelicach i Czarnostowie.

Szczególną oprawę nadali imprezie członkowie Koła 13 Pułku Piechoty z Pułtuska, którzy przybyli ze sztandarem pułtuskiej Polskiej Organizacji Wojskowej, ufundowanym w latach międzywojennych.

W kościele w Szwelicach odprawiona została msza za ojczyznę i bohaterów powstania, poprzedzona pięknym występem chóru Małych Karniewiaków”, którzy wykonali wiązankę pieśni i piosenek patriotycznych i wojskowych. W czasie nabożeństwa patriotyczną homilie wygłosił proboszcz Jan Włoczewski.

Proboszcz wspominał bohaterów powstania, w tym duchownych. Także ostatniego dyktatora Romualda Traugutta, człowieka niezłomnego, patrioty. Nawiązując do powstania apelował o zgodę w Polsce, o trwałość rodziny, będącą podstawą narodowego bytu.

Uczestnicy uroczystości udali się na miejscowy cmentarz, gdzie zaciągnięto warty honorowe przy mogiłach powstańców styczniowych i żołnierzy poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Przy dźwiękach werbla złożono na nich kwiaty.

Przy drodze w Czarnostowie odsłonięto pomnik (na zdjęciu) w miejscu straceń powstańców styczniowych, pojmanych przez Rosjan w czasie bitwy pod tą miejscowością. Pomnik zastąpił tablicę sprzed półwiecza, na której z czasem zatarły się napisy.

autor: stel

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz