Tygodnik Makowski

Wtorek, 21 maja 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-makowski. W e-prenumeracie taniej!
fot. stel
fot. stel

Rzeźbiarze w Karniewie

27.08.2013 06:35:00

Od początku minionego tygodnia w centrum Karniewa słychać było ryk spalinowych pilarek. Mieszkańcy, zainteresowani odgłosami, które brali za pracę drwali, przychodzili pod miejscową szkołę – na szkolnym podwórku zastawali dziwny widok: oto nie drwale, ale grupa mężczyzn obrabiała drewniane kloce. Spod pilarek wyłaniały się kształty figur.

 

Ludzie domyślali się, że to kolejny plener rzeźbiarski w Karniewie, organizowany przez miejscowy Gminny Ośrodek Kultury. Przyglądali się pracy rzeźbiarzy z zainteresowaniem, wypytywali o szczegóły.

- Udało nam się zorganizować kolejny plener, dzięki projektowi złożonemu w Lokalnej Grupie Działania „Ciuchcia Krasińskich” i uzyskanemu stamtąd dofinansowaniu – mówi Krzysztof Twardowski, dyrektor karniewskiego GOK. – Poprzednie plenery rzeźbiarskie organizowaliśmy dzięki dotacjom samorządu województwa mazowieckiego.

Twardowski jest zdania, że plener z udziałem znakomitych rzeźbiarzy jest niezwykłym wydarzeniem kulturalnym w życiu gminy. Jako widowisko, budzące powszechne zainteresowanie, jako prezentacja sztuki, rodzącej się na oczach ludzi, co być może wyzwoli zainteresowanie rzeźbą u dzieci i młodzieży. No i po każdym plenerze pozostają po rzeźbiarzach dzieła – figury, które zdobią miejscowość, czynią ja ciekawszą, bardziej atrakcyjną.

Na plener w Karniewie zjechało sześciu rzeźbiarzy: Jan Lewicki z Gardyn w gminie Młynary, Mieczysław Wojtkowski z Olsztyna, Józef Bacławski z miejscowości Łyse, Edmund Szpanowski z Sierpca, Michał Grzymysławski ze Szczytna. Był także Mikołaj Zadrejko z miejscowości Iwjaniec na Białorusi. Można wiec mówić o plenerze międzynarodowym.

"TM" nr 35 z 27 sierpnia 2013 r.

autor: stel

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz