Tygodnik Makowski

Środa, 16 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-makowski. W e-prenumeracie taniej!

Składowiska ze znakami zapytania

17.05.2013 12:50:00

Burmistrz Różana Piotr Świderski był jednym z uczestników konferencji pod hasłem „Czy potrzebujemy nowego składowiska odpadów promieniotwórczych?”, zorganizowanej w Warszawie przez współpracujące z Komisją Europejską konsorcjum Karita Research, skupiające 17 organizacji z 12 krajów, zajmujących się problematyką energii jądrowej, w tym składowania odpadów radioaktywnych.

 

Konferencja była elementem projektu „Wdrażanie polityki współuczestnictwa w procesach decyzyjnych związanych ze składowaniem odpadów radioaktywnych”. Burmistrz Świderski wygłosił jeden z referatów pt. „Doświadczenia wyniesione z sąsiedztwa składowiska odpadów radioaktywnych. Ograniczenia a korzyści związane z obecnością składowiska w gminie”.

Burmistrz zachęcał mieszkańców miasteczka i gminy do udziału w tej konferencji w charakterze słuchaczy i dyskutantów. Rzecz bowiem dotyczy Różana. W miasteczku istnieje bowiem od lat składowisko odpadów radioaktywnych, zlokalizowane w jednym z czterech dawnych fortów, wybudowanych jeszcze w czasach zaboru rosyjskiego dla celów wojskowych. Gromadzone są tam odpady z Instytutu Badań Jądrowych w Świerku, a także zużyte czujniki izotopowe ze specjalistycznych mierników, itp. Samorząd gminy ma z tego powodu spore korzyści: dostaje rządową dotację, wynoszącą 400 proc. gminnych podatków (z górną granicą do 8 mln zł). Stawia to samorząd w pozycji uprzywilejowanej w stosunku do innych gmin: może więcej inwestować i nie tylko.

Więcej an ten temat w papierowym wydaniu "TM" nr 21 z 21 maja 2013 r.

autor: stel

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz