Tygodnik Makowski

Środa, 23 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-makowski. W e-prenumeracie taniej!

Sołtys rekordzista

29.03.2013 15:40:00

Zygmunt Dorocki ponad połowę życia poświęcił pracy sołtysa. We wsi Byszewo Wygoda (gm. Karniewo) sprawuje tę funkcję od 43 lat.

 

We wsi liczącej kilkanaście domostw pan Zygmunt podawany jest jako wzór pracowitości. To dzięki swojemu oddaniu dla wsi wybierany był przez kolejnych 11 kadencji, co jest jednym z rekordowych wyników w Polsce. – Pracuje aż za dużo – powiedziała Teresa Dorocka, żona sołtysa.

Zapytaliśmy jednego z najstarszych i najdłużej sprawujących władzę sołtysów, jaka jest na to recepta. – Po pierwszy i najważniejsze to świecić przykładem dla innych. Być dla nich wzorem i pomocną dłonią, gdy o pomoc proszą. Po drugie to mieć twardy, silny charakter przy negocjacjach. Po trzecie wierzyć we własne umiejętności i działać w zgodzie z własnym sumieniem – mówi sołtys wsi Byszewo Wygoda w gminie Karniewo. Pan Zygmunt oprócz sołtysowania ma cichą pasję. Od wielu lat należy do ludowego zespołu „Karniewiacy”. – Mam tam wielu przyjaciół. W zespole jest 25 osób. Gramy i śpiewamy od 20 lat. Cały czas czynnie uczestniczymy w spotkaniach i na gościnnych występach. Jeździmy po Mazowszu prezentując naszą regionalną kulturę. Nasze występy wywołują wiele radości pośród widzów – opowiada.

"TM" nr 14 z 2 kwietnia 2013 r.

autor: paw

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz