Tygodnik Makowski

Wtorek, 22 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-makowski. W e-prenumeracie taniej!
fot. stel
fot. stel

Patriotyczne święto w gminie Krasnosielc

20.03.2013 12:19:00

Obchody rocznicy bitwy pod Drążdżewem, która miała miejsce 12 marca 1863 roku, były wyjątkowym świętem dla całej gminy Krasnosielc. Uroczystości rozpoczęły się mszą za ojczyznę i poległych powstańców, którą w miejscowym kościele odprawił proboszcz Leszek Kamiński.

 

Po nabożeństwie jego uczestnicy oddali hołd poległym powstańcom, których szczątki spoczywają na kościelnym placu, pod historycznym monumentem. Wartę honorową zaciągnęli przy nim rekonstruktorzy. Orkiestra strażacka z Pienic grała patriotyczne melodie. Przedstawiciele władz i szkół złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze. Historię walk powstańczych z podkreśleniem bitwy pod Drążdżewem, stoczonej z Rosjanami przez oddział Zygmunta Padlewskiego, przedstawił Sławomir Mikulak, regionalista z Wólki Rakowskiej, występujący w stroju Kurpia-powstańca (Kurpie służyli w oddziale Padlewskiego). Otóż po bitwie pod Myszyńcem Padlewski ze swym oddziałem postanowił „odskoczyć” nieprzyjacielowi i dać podkomendnym krótki odpoczynek. Nadawała się do tego wieś Drążdżewo, leżąca nad Orzycem. Powstańcy kwaterowali we dworze i we wsi, nie wystawili czujek. Tymczasem ścigającym ich oddziałom Rosjan wskazał powstańczą kwaterę niemiecki kolonista z Jednorożca. Do Drążdżewa wpadli najpierw konni Kozacy, związali powstańców walką. Następnie nadciągnęły roty piesze, które otoczyły wieś. Słabo uzbrojeni powstańcy znaleźli się potrzasku. Padlewski zorganizował obronę, nie widząc jednak innego wyjścia, zarządził przeprawę przez Orzyc. Niestety, spora liczba członków oddziału poległa bądź utonęła. Szacuje się, że poległo 50 powstańców, wśród nich bohatersko walczący podpułkownik Edward Rolski, adiutant generała Padlewskiego i komisarz powstańczego rządu na województwo płockie.

"TM" nr 12 z 19 marca 2013 r.

autor: stel

Komentarze Internautów (2)dodaj komentarz

  • Stefan, 2013-03-21 09:25:11
    Bitwa
    Wzmianka o tej bitwie posiada wiele błędów historycznych. Powstańcy nie tonęli w Orzycu. Rolski poległ osłaniając wyjście reszty oddziału dzięki temu oddział nie został unicestwiony. Powstańcy stacjonowali nie tylko we dworze w Drążdzewie ale i w okolicznych domostwach. Po bitwie pod Myszyńcem Padlewski nie "odskoczył" nieprzyjacielowi do Drążdżewy, tylko przeformował partię na południe odpoczywając w bezpiecznej jak Mu się wydawało Drążdzewie.
  • praprawnuk Powstanca 1863 r., 2013-03-22 19:48:04
    jeszcze wiecej informacji
    Dla zainteresowanych polecam książkę R.C. Gallery: "Przebieg powstania styczniowego na terenie Mazowsza Północnego, ze szczególnym uwzględnieniem okolic Makowa i Przasnysza" wydaną przez Muzeum Ziemi Makowskiej i Garnizonu Różan. Nie ma tam wiele szczegółów o samej bitwie, ale są inne, przede wszystkim o miejscach pochowania poległych powstanców i Rosjan.