Tygodnik Makowski

Sobota, 20 października 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-makowski. W e-prenumeracie taniej!

Płoniawy-Bramura

A A A poleć znajomemu drukuj stronę

fot. stel
fot. stel

Upamiętniono księdza zesłańca

20.02.2013 13:46:00

Wyjątkowym wydarzeniem w życiu Podosia, niedużej wsi w gminie Płoniawy-Bramura, leżącej nad Orzycem, były gminno-parafialne obchody 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, a to z racji potyczki powstańczego oddziału z wojskami rosyjskimi, jaka miała miejsce w pobliżu tej miejscowości w lutym 1863 roku.

 

Głównym punktem uroczystości była msza w intencji poległych powstańców styczniowych i księdza Stanisława Pomirskiego, wikariusza parafii Płoniawy, który za patriotyczne kazania i pomoc udzielaną powstańcom został skazany przez władze carskie na wieloletnią katorgę. Mszę w podoskim kościele pw. Krzyża Świętego koncelebrowali biskup łomżyński ks. Tadeusz Zawistowski i proboszcz parafii w Płoniawach ks. Krzysztof Wierzchoń.

Po mszy zebrani wysłuchali wykładu Anny Pulkowskiej – nauczycielki gminnego gimnazjum w Płoniawach-Bramurze na temat przebiegu powstania na ziemi makowskiej, z podkreśleniem potyczki pod Podosiem, tragicznie zakończonej dla powstańców dowodzonych przez Tytusa Steinkellera. Grupa gimnazjalistów zaprezentowała program artystyczny, tematycznie związany z powstaniem. Pod pomnikiem poległych powstańców złożono wiązanki kwiatów.

"TM" nr 8 z 19 lutego 2013 r.

autor: stel

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz