Tygodnik Makowski

Wtorek, 22 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę "Tygodnika" na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-makowski. W e-prenumeracie taniej!
fot. PH
fot. PH

Dokładamy ale nie zlikwidujemy szkół

23.03.2012 08:45:00

Rozmowa z Pawłem Ruszczyńskim, wójtem gminy Krasnosielc

 - Wszystkie gminy zmagają się z finansowymi problemami w oświacie i podejmują decyzje o likwidacji placówek. Jak sytuacja wygląda w gminie Krasnosielc?

- Zawsze to podkreślam, że jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że mamy tylko cztery szkoły podstawowe na taką dużą gminę. Dwie placówki: Amelin i Raki nie są tak obłożone dziećmi, jak by się chciało. Tu rzeczywiście można by było pokusić się o jakieś rozwiązania zmierzające do zwiększenia ilości dzieci w placówkach, ale tak to jest, że mniejsze szkoły są generalnie lepsze w jakości nauczania od dużych placówek. Nie mamy żadnych planów, by którąś ze szkół likwidować. Budynki są zadbane. W związku z tym likwidować taką szkołę to byłby grzech. Później jest problem ze znalezieniem przeznaczenia tych budynków. Znalezienie sensownego rozwiązania dla tak dużego metrażu jest trudne.

- Ile pieniędzy dokłada gmina do subwencji oświatowej?

- Rzeczywiście pieniędzy subwencyjnych nie wystarcza. Mogłoby być ich więcej. Na każdym spotkaniu wałkuje się temat, że jeśli państwo jest odpowiedzialne za edukację i oświatę, to niech tak będzie od początku do końca. Dokładamy do szkół ponad milion złotych, nie ma takich planów, żeby którąś z placówek likwidować. W ramach nadzoru kuratoryjnego odbyło się spotkanie, na którym wypowiadaliśmy się na temat bezpieczeństwa w szkole, jakości nauczania oraz efektów osiąganych przez uczniów. Po takim spotkaniu ma się dopiero obraz tego, ile pracy wkłada się w proces edukacyjny. Nasze placówki i kadra pedagogiczna jak na razie sprawdzają się na tym polu.

autor: PH

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz